Samostalni umjetnici (u smislu Zakona o pravima samostalnih umjetnika i poticanju kulturnog i umjetničkog stvaralaštva („Narodne novine“, broj: 43/1996 i 44/1996 – ispravak)) su umjetnici izvan radnog odnosa kojima je umjetničko stvaralaštvo i djelovanje jedino i glavno zanimanje.
Samostalni umjetnik može steći pravo na uplatu obveznih doprinosa za mirovinsko i zdravstveno osiguranje iz sredstava proračuna Republike Hrvatske ako uz bavljenje profesionalnim umjetničkim stvaralaštvom i javnim djelovanjem primarno u Republici Hrvatskoj, kao glavnim zanimanjem, udovoljava umjetničkim brojčanim kriterijima iz IV. dijela Pravilnika o načinu i uvjetima za priznavanje prava samostalnih umjetnika na uplatu obveznih doprinosa za mirovinsko i zdravstveno osiguranje iz sredstava proračuna Republike Hrvatske („Narodne novine“, broj: 91/2015 i 26/2021; u daljnjem tekstu: Pravilnik), financijskim kriterijima iz članka 8. Pravilnika te ako njegovo umjetničko stvaralaštvo i javno djelovanje predstavlja zamjetan doprinos hrvatskoj kulturi i umjetnosti.
Umjetničko stvaralaštvo i javno djelovanje samostalnog umjetnika u inozemstvu, u postupku priznavanja prava na uplatu doprinosa, priznaje se ako predstavlja doprinos hrvatskoj kulturi i umjetnosti.
U postupku priznavanja prava na uplatu doprinosa, Stručno povjerenstvo za priznavanje prava samostalnih umjetnika (u daljnjem tekstu: Stručno povjerenstvo) usvojit će zahtjev podnositelja ako, uz udovoljavanje kriterijima Pravilnika, njegovo umjetničko stvaralaštvo i javno djelovanje po kvaliteti, originalnosti, kreativnosti i stručnom dostignuću predstavlja zamjetan doprinos hrvatskoj kulturi i umjetnosti.
Zahtjev za priznavanje prava na uplatu doprinosa podnosi se Stručnom povjerenstvu, pri Hrvatskoj zajednici samostalnih umjetnika (u daljnjem tekstu: HZSU), u vremenu od 1. do 15. ožujka tekuće godine.
U postupku priznavanja prava na uplatu doprinosa, umjetnik je obvezan dostaviti:
Stručno povjerenstvo će razmatrati umjetničko stvaralaštvo podnositelja zahtjeva za priznavanje prava na uplatu doprinosa posljednjih pet kalendarskih godina.
Podnositelj zahtjeva za priznavanje prava na uplatu doprinosa mora imati najmanje pet godina profesionalnog umjetničkog javnog djelovanja.
Umjetnik koji ima završenu odgovarajuću akademiju ili fakultet, u primarnom području umjetničkog stvaralaštva, ne mora imati određeni broj godina profesionalnog umjetničkog javnog djelovanja, već može, nakon završetka akademije ili fakulteta, podnijeti zahtjev za priznavanje prava na uplatu doprinosa.
Kao profesionalno umjetničko javno djelovanje u primarnom području umjetničkog stvaralaštva neće biti priznato umjetničko stvaralaštvo ostvareno u okviru nastavnog programa.
Zbog specifičnosti struke, baletni i plesni umjetnik ne mora imati određeni broj godina profesionalnog umjetničkog javnog djelovanja.
Stručno povjerenstvo razmatrat će umjetničke brojčane kriterije iz IV. dijela Pravilnika ako je umjetnik ostvario:
a) prosječni ukupni godišnji dohodak od samostalne umjetničke djelatnosti za posljednje tri godine za koje su obrađene godišnje porezne prijave, manji od prosječne godišnje bruto plaće po zaposlenom u pravnim osobama Republike Hrvatske za prethodnu godinu i
b) prosječni ukupni godišnji dohodak izvan umjetničkog stvaralaštva i djelovanja za posljednje tri godine za koje su obrađene godišnje porezne prijave, manji od prosječne godišnje bruto plaće po zaposlenom u pravnim osobama Republike Hrvatske za prethodnu godinu.
Dohodak iz radnog odnosa ne uračunava se u navedeni dohodak.
Stručno povjerenstvo, uz naknadno odobrenje ministra nadležnog za kulturu, odlučuje u postupku priznavanja prava na uplatu doprinosa koji je pokrenut na zahtjev stranke te u postupku revizije priznatih prava koji je pokrenut po službenoj dužnosti.
Članove Stručnih povjerenstava i zamjenike članova, prema područjima umjetničkog stvaralaštva iz članka 13. Pravilnika, imenuju:
U skladu s umjetničkim brojčanim kriterijima iz IV. dijela Pravilnika, utvrđuje se da odredbe Pravilnika provode Stručna povjerenstva prema područjima umjetničkog stvaralaštva, kako slijedi:
Stručna povjerenstva rade kao kolegijalna tijela na sjednicama u propisanom sastavu iz članka 10. Pravilnika.
Sjednice Stručnih povjerenstava saziva HZSU.
Članovi Stručnog povjerenstva na svakoj sjednici biraju između sebe predsjedatelja i zamjenika predsjedatelja.
Za predsjedatelja Stručnog povjerenstva bira se predstavnik umjetničke strukovne udruge.
Do izbora predsjedatelja Stručnog povjerenstva sjednici predsjeda predstavnik HZSU-a.
Stručno povjerenstvo odlučuje uz nazočnost pet članova.
Iznimno, Stručno povjerenstvo može odlučivati uz nazočnost četiri člana, uz naknadno pisano očitovanje odsutnog člana Stručnog povjerenstva.
Stručno povjerenstvo donosi odluku javnim glasanjem.
Odluka je donesena ako su najmanje četiri člana Stručnog povjerenstva suglasna.
Stručno povjerenstvo će po službenoj dužnosti provesti reviziju priznatih prava samostalnom umjetniku na uplatu doprinosa na temelju umjetničkog stvaralaštva za posljednjih pet kalendarskih godina – svakih pet godina.
Samostalni umjetnik ima pravo na odgodu revizije ako je tijekom revizijskog razdoblja bio na bolovanju, rodiljnom, roditeljskom, posvojiteljskom, skrbničkom ili udomiteljskom dopustu najmanje tri mjeseca u kontinuitetu i ako je zbroj navedenih okolnosti trajao najmanje jednu godinu.
Samostalni umjetnik ima pravo na odgodu revizije i u slučaju nastanka ili proglašenja izvanrednih okolnosti (potresa, poplave, požara, epidemije, pandemije, ekoloških incidenata i katastrofa ili drugih okolnosti) koje su onemogućile ili prouzročile otežano obavljanje samostalne umjetničke djelatnosti za razdoblje koje svojom odlukom utvrđuje ministar nadležan za kulturu.
Pravo na odgodu revizije samostalni umjetnik ostvarit će ako dokumentaciju iz koje je moguće utvrditi okolnosti na temelju kojih postoji osnova za odgodu revizije dostavi u HZSU u vremenu iz članka 28. Pravilnika (u roku od 15 dana nakon dobivene obavijesti o pokretanju postupka revizije).
Stručno povjerenstvo će u postupku revizije priznatih prava uzeti u obzir vrijeme trajanja prethodno navedenih okolnosti, tako što će odgoditi reviziju te odrediti vrijeme kada je samostalni umjetnik obvezan pristupiti reviziji.
Pri provođenju postupka revizije priznatih prava na uplatu doprinosa samostalni umjetnik obvezan je u roku od 15 dana nakon dobivene obavijesti o pokretanju postupka revizije u HZSU dostaviti:
Samostalni umjetnik ostvarit će pravo na daljnju uplatu doprinosa ako uz bavljenje profesionalnim umjetničkim stvaralaštvom i javnim djelovanjem primarno u Republici Hrvatskoj, kao glavnim zanimanjem, udovoljava umjetničkim brojčanim kriterijima iz IV. dijela Pravilnika.
Umjetničko stvaralaštvo i javno djelovanje samostalnog umjetnika u inozemstvu, u postupku revizije priznatih prava, priznaje se ako predstavlja doprinos hrvatskoj kulturi i umjetnosti.
Umjetnički brojčani kriteriji iz IV. dijela Pravilnika, u postupku revizije priznatih prava, mogu se kombinirati tako da se međusobno kombiniraju najviše dva propisana kriterija istog područja umjetničkog stvaralaštva, uz uvjet da je svaki realiziran najmanje 50% u odnosu na propisane umjetničke brojčane kriterije.
Samostalni umjetnik ne podliježe reviziji priznatih prava nakon isteka određenog broja godina sveukupnog profesionalnog umjetničkog javnog djelovanja, kako slijedi:
a) baletno-plesno stvaralaštvo: plesač – nakon 18 godina
b) glazbeno stvaralaštvo: operni pjevač i svirač puhačkog instrumenta – nakon 20 godina
c) svi drugi samostalni umjetnici – nakon 25 godina.
Samostalnom umjetniku kojemu je priznato pravo na uplatu doprinosa sveukupno profesionalno umjetničko javno djelovanje utvrđuje Stručno povjerenstvo prema cjelokupnom popisu, a na temelju dokumentacije o profesionalnom umjetničkom javnom djelovanju.
Samostalnom umjetniku prestaje pravo na uplatu doprinosa:
Samostalni umjetnik obvezan je ministarstvu nadležnom za poslove kulture vratiti sredstva s pripadajućim zateznim kamatama uplaćena za doprinose prema Pravilniku ako su doprinosi uplaćivani nakon što su nastupile okolnosti koje utječu na prestanak prava na uplatu doprinosa, a samostalni umjetnik je znao ili je morao znati za te okolnosti, a nije o njima obavijestio HZSU u roku od 30 dana od nastanka okolnosti.
Za pokretanje postupka nadležno je ministarstvo nadležno za poslove kulture.
Samostalni umjetnik može obnoviti pravo na uplatu doprinosa:
Pravo na obnovu uplate doprinosa samostalni umjetnik ostvarit će ako dokumentaciju iz koje je moguće utvrditi okolnosti na temelju kojih postoji osnova za obnavljanje prava dostavi HZSU-u u rokovima propisanim posebnim propisima kojima se uređuje uspostavljanje prijave o početku obveznih osiguranja.